Магнітно-резонансна томографія (МРТ)

МРТ - магнітно-резонансна томографія - дістала свою назву через фізичне явище ядерного магнітного резонансу, який ліг в основу методу МРТ.

Знимки МРТЯвище ядерного магнітного резонансу - це процес поглинання ядрами, що перебувають у постійному магнітному полі, енергії електромагнітного випромінювання ларморовської частоти, з переходом на більш високий енергетичний рівень і зміну орієнтації (порушення), а потім з поверненням у вихідний стан (релаксація), з втратою надлишку енергії у вигляді випромінювання тієї ж частоти. За допомогою приймача радіоімпульсів, системи збору інформації, складної математичної обробки відбувається одержання зображення. Ідея одержання зображення за допомогою ЯМР була сформульована 1973 року. 2003 року за винахід томографа вчені з університету Іллінойсу (США) і Ноттінгема (Великобританія) були визнані гідними Нобелівської премії. При ретельному вивченні віддалених наслідків впливу магнітних полів ні в експерименті, ні за спостереженнями за хворими не виявлено яких-небудь негативних змін, тому метод МРТ вважається безпечним. За рекомендаціями верхня межа постійного магнітного поля для клінічного застосування не повинна перевищувати 4 Тл. У суміжних з апаратом приміщеннях поле суворо дотримується і досягається правильною орієнтацією магніту.

Винахід МР-томографа Paul Lauterbur відкрив нову віху в медичній візуалізації. 2003 року разом з Peter Mansfield вони були визнані гідними Нобелівської премії з фізіології та медицини. Найбільш вагомою областю застосування МРТ була і залишається центральна нервова система (ЦНС). Точність методу тут незаперечна. Стандартна МРТ тепер може бути доповнена дифузійними методами, перфузійними методами, що характеризують тканинний кровоток; МР-спектроскопією, що дає відомості про хімічний склад досліджуваної області. Метод продовжує розвиватися і у вивченні функцій. Інформативність методу у визначенні патології людей, що страждають від болю у хребті, настільки висока, що його стали виконувати в якості масового, по суті скринінгового, дослідження.

Показання до МРТ: вроджені і придбані захворювання центральної нервової системи, а саме: патологія судин, вроджені мальформації головного мозку і черепа, хребта, судинні мальформації спинного мозку, травматичні ушкодження головного і спинного мозку, хребетного стовпа; дегенеративні, дистрофічні зміни хребта. Обстеження органів грудної клітки, органів черевної порожнини, органів малого таза (матки і придатків, простати, сечового міхура), м'яких тканин шиї, кінцівок. Виявлення об'ємних утворень, осередкових змін органів: пухлини, судинні, запальні, паразитарні, травматичні ураження і т.д.